ویزا کارت چگونه کار می‌ کند؟

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

سیستم پرداخت ویزا کارت بدون شک بزرگ‌ترین سیستم پرداخت در جهان است که به وسیله آن اغلب مبادلات کارتی شما انجام می‌شود. در مقاله امروز با هم نگاهی به نحوه عملکرد این سیستم خواهیم داشت.
سیستم ویزا از بخش‌های متنوعی شامل فناوری، محصولات، خدمات و برنامه‌های بازاریابی تشکیل شده که مبادله اطلاعات و پول بین موسسات مالی، بازرگانان، مشتریان، کسب و کارها، موسسات غیرانتفاعی و دولت‌ها را تسهیل می‌کند. ویزا کارت قوانین فنی و کاربردی را تعریف کرده تا این معاملات مالی در کمال امنیت و اطمینان انجام شوند.

 

ویزا کارت بانکی

چه کسانی در سیستم پرداخت ویزا مشارکت می‌کنند

در هر مبادله‌ای که در سیستم ویزا انجام می‌شود اجزای متفاوتی دخیل هستند:
•    بازرگان – یک شخص حقیقی (یک شرکت یا موسسه غیرانتفاعی) که از خدمات کارت‌های ویزا برای انجام پرداخت‌های کالا و یا خدمات خود استفاده می‌کند.
•    پذیرنده (حساب بانکی بازرگان) – یک موسسه مالی و عضو ویزا که استفاده از ویزا کارت برای پرداخت کالاها و خدمات را قبول می‎کند.
•    دارنده‌ کارت – یک کاربر که ویزا کارت در اختیار دارد.
•    صادر کننده – یک موسسه مالی و عضو ویزا که طبق یک قرارداد، ویزا کارت را جهت انجام پرداخت‌هایش برای یک کاربر صادر می‌کند.
•    شرکت ویزا – یک شرکت سهامی عام که با موسسات مالی که ویزا کارت صادر می‌کنند (صادر کننده) همکاری می‌کند و بازرگانانی که قصد دارند از ویزاکارت برای پرداخت‌هایشان استفاده کنند را ثبت نام می‌کند. این شرکت در واقع ویزا کارت را ارائه می‌کند، برند ویزا را تبلیغ می‌کند و قانون و مقرراتی را برای فرآیند پرداخت به وسیله کارت‌هایش اعمال می‌کند. ویزا همچنین بزرگ‌ترین شبکه پرداخت الکترونیکی را برای تسهیل معاملات بین صادر کننده و پذیرنده کارت اداره می‌کند.
•    شبکه ویزا – شبکه‌ی ویزا بخشی از سیستم پرداخت الکترونیکی ویزا است که از مجموعه سیستم‌ها تشکیل شده است:
o    یک سرویس اجازه دهنده که صادرکننده از طریق آن می‌تواند اجازه انجام معامله به وسیله ویزا کارت را صادر کند یا آن را لغو کند.
o    یک سرویس نقل و انتقال بانکی و تسویه که فرایند الکترونیکی بین پذیرنده و صادرکننده کارت را انجام می‌دهد:

  • اطلاعات معاملات ویزا از طرف پذیرنده به صادر کننده فرستاده می‌شود تا در حساب دارنده کارت ثبت شود.
  • و اطلاعات پرداخت‌های ویزا که از طرف صادر کننده به پذیرنده فرستاده می‌شود تا در حساب بازرگانان منظور شود.

ویزا کارت

 

جریان معامله پرداخت ویزا

در اینجا اشاره می‌کنیم هر کدام از اجزای بالا چگونه در جریان خرید با ویزا کارت نقش دارند:

۱. دارنده کارت از بازرگان درخواست می‌کند که پرداختش را با ویزا کارت انجام دهد، اطلاعات روی کارت توسط دستگاه کارتخوان (POS) خوانده می‌شود. شماره کارت می‌تواند از طریق دستگاه، وب‌سایت یا حتی به وسیله موبایل وارد سیستم بشود.
۲. اطلاعات معامله انجام شده به پذیرنده ( حساب بانکی بازرگان) انتقال داده می‌شود.
۳. بانک طرف قرارداد یک درخواست معامله برای ویزا می‌فرستد.
۴. ویزا هم یک درخواست برای صادر کننده کارت می‌فرستد، و این صادر کننده است که درخواست معامله را قبول یا رد می‌کند.
۵. در واقع صادر کننده پاسخ پذیرش یا رد انجام معامله را برای ویزا می‌فرستد.
۶. ویزا پاسخ صادر کننده را به پذیرنده می‌فرستد.
۷. و در نهایت پذیرنده پاسخ درخواست را به بازرگان انتقال می‌دهد.

خرید با ویزا کارت

 

فرآیند پرداخت ویزا

هر معامله که توسط کارت‌های ویزا انجام شود شامل سه مرحله می‌شود:
۱. اجازه معامله، فرایندی پذیرفتن یا رد کردن انجام معامله که توسط صادر کننده صورت می‌گیرد.
۲. نقل و انتقال فرایندی که اطلاعات بین صادر کننده و پذیرنده انجام می‌شود و در این مرحله میزان مبلغ پرداختی و سایر هزینه ها محاسبه می‌شود.
۳. تسویه که در این مرحله نقل و انتقال مبلغ بین صادر کننده و پذیرنده به صورت واقعی صورت می‌پذیرد.

جایگاه شما در فرایند پرداخت ویزا کجاست

شما به عنوان یک فرد حقیقی ممکن است به عنوان پذیرنده یا استفاده کننده از ویزا کارت در این سیستم قرار بگیرید. در هر دو حالت بهتر است از نحوه کارکرد این کارت‌های فیزیکی و سیستم‌های آنلاین آن‌ها مطلع باشید تا در هنگام خرید با ویزا کارت کم‌ترین ریسک را بپذیرید.
البته در کشور ما به دلیل محدودیت‌های بانکی دسترسی به ویزا کارت کار چندان ساده‌ای نیست و قرار گرفتن در جایگاه پذیرنده در این سیستم تقریباً غیر ممکن است. اما مجموعه ما با ارائه انواع مختلفی از کارت‌های بانکی ویزا کارت و مستر کارت، این امکان را برای شنا فراهم کرده تا به عنوان یک فرد حقیقی، بتوانید از امکانات ویزا کارت بانکی استفاده کنید.

برای انجام معاملات به وسیله ویزا کارت فیزیکی، چهار شماره آخر سمت راست کارت را با برگه چاپ شده توسط دستگاه کارتخوان مقایسه کرده و از یکسان بودن آن اطمینان حاصل کنید.

ویزا کارت

سیستم پرداخت ویزا قادر است حجم زیادی از معاملات کارتی افراد را انجام دهد. ابزار مخصوص فرایند پرداخت (دستگاه کارتخوان یا درگاه پرداخت) ممکن است بین بازرگانان متفاوت باشد، اما همه معاملات از اصولی که در بالا ذکر کردیم پیروی می‌کنند. اگر شما قرار است برای کسب و کارتان از سیستم پرداخت ویزا کارت استفاده کنید بهتر است با این اصول آشنا باشید تا دچار مشکل نشوید و به بهترین نحو از این سیستم پرداخت بهره‌مند شوید.
استفاده از ویزا کارت یا کارت‌های بانکی مشابه می‌توانند مزایای فراوانی برای افراد داشته باشند. به عنوان مثال شنا با داشتن یک کارت بانکی بین‌المللی در سفر از حمل پول نقد بی‌نیاز خواهید بود و می‌توانید با داشتن یکی از گزینه‌های ویزا کارت‌ بانکی ارائه شده توسط اوردر پی در کشورهای خارجی به راحتی اتومبیل بدون راننده کرایه کنید.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

About Author

You may also like

نظری موجود نیست

شما می توانید اولین نظر را ارسال کنید.

گذاشتن نظر

لطفا نام را وارد نمایید. لطفا ایمیل صحیح وارد نمایید. لطفا نظر خود را وارد نمایید.

کد امنیتی (از راست به چپ می باشد) *

support
icon
نیاز به کمک دارید؟
Close
skype
گفت و گو با اسکایپ
skype-phone
تلفن از طریق اسکایپ
menu-icon
ارسال تیکت