تحصیل در خارج از کشور

راهنمای تحصیل در ترکیه

راهنمای تحصیل در ترکیه

قبل از پرداختن به شرایط دقیق و نحوه ثبت‌نام و ورود به مؤسسات آموزش عالی ترکیه لازم می‌دانیم پیرامون کلیات موضوع توضیحی هر چند مختصر ارائه نمائیم.

دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی ترکیه در هر سال تحصیلی موظف به پذیرش سهمیه‌ای بالغ بر ۴۵۰۰ دانشجوی خارجی (غیر ترک) می‌باشند در این راستا سازمان ÖSYM (مرکز انتخاب و جایگزینی دانشجو) ترکیه متولی برگزاری آزمونی به نام YÖS (آزمون دانشجویان خارجی) گردیده که همه ساله در ماه آپریل در کشور ترکیه و چند کشور منطقه به طور همزمان برگزار می‌گردد.
با توجه به سطح معلومات دبیرستانی و هوش سرشار دانش‌آموزان ایرانی در مقایسه با داوطلبان سایر کشورهای منطقه و همچنین اعتبار علمی بسیار بالای دانشگاههای ترکیه، هزینه‌های تحصیلی و هزینه‌های زندگی بسیار پائین این کشور، برگزاری آزمون به زبان انگلیسی، سهل الوصول بودن تردد به کشور ترکیه و عوامل بسیاری از این قبیل فرصت استثنایی برای داوطلبین ایرانی مهیا شده است تا با شانس قبولی بسیار بالا، امکان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر کشور ترکیه و چه بسا دانشگاههای آمریکا نصیبشان گردد.

دانشگاههای ترکیه:
سیستم آموزشی دانشگاههای ترکیه کاملاً مطابق با استانداردهای سیستم آموزشی آمریکا بوده و دروس به صورت ترمی-واحدی ارائه می‌گردد. زبان آموزشی بسته به دانشگاه و رشته، انگلیسی ، فرانسه ، آلمانی و یا ترکی خواهد بود.
تقویم آموزشی دانشگاه های ترکیه تقریباً همانند دانشگاه‌های ایران می باشد. بدین ترتیب که شروع ترم پائیز از ماه اکتبر و انتهای ژانویه و ترم بهار از فوریه آغاز و در ماه ژوئن به انتها خواهد رسید و ترمهای تابستانی از جولای تا آگوست خواهد بود.

رشته های تحصیلی:
توسط این آزمون امکان تحصیل در کلیه رشته‌های فنی مهندسی، پزشکی، هنر و علوم انسانی در دانشگاههای ترکیه فراهم می باشد.
اعتبار علمی:
دانشگاههای ترکیه در سال‌های گذشته اعتبار علمی بالایی در مجامع بین‌المللی کسب نموده‌اند به گونه‌ای که مدارک علمی این دانشگاهها در کلیه کشورهای دنیا شناخته شده می‌باشد. در رشته پزشکی پس از فارغ‌التحصیل کارت طبابت بین‌المللی اعطا می‌گردد. در کلیه رشته‌ها برای دانشجویان ممتاز امکان بورسیه شدن توسط سازمانها و مؤسسات آموزش آمریکایی و اروپایی میسر می‌باشد و حتی در برخی دانشگاهها از ترم دوم به بعد می‌توان به صورت انتقالی به دانشگاههای امریکا در همان رشته و ترم تحصیلی منتقل گردید.
وزارت علوم ایران هفده دانشگاه این کشور را به عنوان دانشگاه ردیف اول معرفی نموده است.

همچنین وزارت بهداشت مدارک علمی هشت دانشگاه پزشکی ترکیه را مورد تأیید قرار داده است.
۱- لازم به ذکر است که اخیراً بر تعداد دانشگاه‌های مورد قبول ایران افزوده شده است.
۲- نکته قابل توجه این که بعد از دانشگاههای انگلیس، بیشتر دانشگاههای ترکیه از سطح بالایی در بین کشورهای اروپایی برخوردار هستند و همچنین دانشگاه‌ها به منظور ارتقاء علمی خود با دانشگاه های معتبر جهان همکاری مستقیم دارند. به عنوان مثال دانشگاه حاجت تپه ترکیه با دانشگاه هاروارد ارتباط مستقیمی دارد.

امکانات دانشگاهی و خوابگاهی:
به طور کلی دانشگاههای ترکیه دارای امکانات وسیع و مناسبی از جهت فضای آموزشی، امکانات کتابخانه‌ای، اینترنتی و تجهیزات آزمایشگاهی، لوازم و زمین‌های ورزشی متعدد، امکانات تفریحی و خدمات درمانی و غیره می‌باشند. اکثر دانشگاهها دارای امکانات خوابگاهی با هزینه بسیار اندک می‌باشند و با وجود اینکه دانشگاه‌ها از پیش تعهدی جهت خوابگاه ارائه نمی نمایند لیکن در سالهای گذشته معمولاً امکان استفاده از خوابگاه برای دانشجویان ایرانی میسر بوده است.
دانشگاههای دولتی شامل ۲۷ دانشگاه و با سهمیه پذیرش بالغ بر ۲۵۰۰ نفر و دانشگاههای خصوصی شامل ۲۲ دانشگاه با سهمیه پذیرش بالغ بر ۲۴۰۰ نفر دانشجوی خارجی (غیر ترک) می باشد.

هزینه اقامت:
در کشور ترکیه هزینه اقامت بسیار مناسب می‌باشد به طوریکه در شهر آنکارا یک آپارتمان معمولی (حدود ۸۰ متر در محله ای معمولی) را می توان حدود ۲۵۰ دلار اجاره نمود. هزینه ارزاق مشابه کشورمان می‌باشد، هزینه البسه به مراتب ارزانتر از ایران می باشد، تنها تفاوت بارز در هزینه‌های حمل و نقل می‌باشد که البته برای دانشجویان تخفیف‌های ویژه‌ای (۵۰%) در بلیط اتوبوس‌های شهری و برون شهری, ترن‌های شهری و حتی خطوط هواپیمایی در نظر گرفته می‌شود. علاوه بر این هزینه‌های درمانی دانشجویان نیز رایگان می‌باشد.

انواع کارت های مجازی و فیزیکی بین المللیاگر شما هم زیاد به خارج از کشور سفر می‌کنید یا از وب‌سایت‌های خارجی خرید می‌کنید بهتر است به فکر تهیه‌ یک کارت بانکی بین‌المللی باشید. از آنجایی که پول نقد هم امنیت پایینی دارد و هم حمل آن برای افراد دردسر آفرین است، شما هم می‌توانید …

افتتاح حساب گوگل ادوردزتیم OrderPay ارائه دهنده راهکارهای بین المللی، پرداخت هزینه های گوگل ادز، پرداخت پی پال، خدمات مسترکارت و ویزا کارت، پرداخت هزینه های دانشجویی، پرداخت مراکز اقامتی

پولدار شدن با بیت کوین در ۱۳ گامامروزه هر شخصی با استفاده از کامپیوتر یا وسیله ای که در اختیار دارد در موقعیتی قرار گرفته است که می تواند طلای دیجیتال امروز را به دست بیاورد، در این مقاله سعی می کنیم بحث تقریبا کاملی داشته باشیم …

درباره نویسنده

علی جلیل پور

مدیر تیم دیجیتال مارکتینگ ایده پرداز و استارت آپ OrderPay و علاقمند به کسب و کارهای اینترنتی هستم.

افزودن نظر

برای ارسال نظر کلیک کنید